Sekcja Nauki i Sztuki
Kierownik: Ksenia Wójcik
ksewoj1@amu.edu.pl
Opiekun: prof. UAM dr hab. Aneta Piechalak
antep@amu.edu.pl
Historia powstania sekcji nie jest długa, ale całkiem intensywna. Działalność oficjalnie rozpoczęliśmy w lutym 2024 r. Powstanie sekcji Nauki i Sztuki jest owocem starań obecnej kierowniczki – Kseni. Pomysł na założenie sekcji koła naukowego zrodził się z chęci połączenia pozornie przeciwnych sobie zainteresowań naszej założycielki, która do ostatnich chwil rekrutacji na studia nie mogła zdecydować się, między Uniwersytetem, a Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu. Mimo ostatecznego wyboru biotechnologii, Ksenia, zainspirowana jednym z „Komunikatoriów”, postanowiła stworzyć przestrzeń dla studentów zainteresowanych poszukiwaniem sposobów na integrację światów Nauki i Sztuki. Opiekun Sekcji – prof. Aneta Piechalak od samego początku była i jest gotowa wspomóc nas w realizacji wszelkich pomysłów i inicjatyw. Od razu z uśmiechem przyjęła pomysł Kseni i dołożyła wszelkich starań, żeby sekcja mogła jak najszybciej rozpocząć działalność. W czasie jednego semestru udało nam się wziąć udział w wielu wydarzeniach, takich jak Festiwal Nauki i Sztuki czy Noc Naukowców, a to dopiero początek!

Nasze Działania!
Sekcja istnieje od niedawna, ale już dużo się u nas dzieje! Bierzemy udział w wydarzeniach organizowanych na naszym Wydziale Biologii. Na Festiwalu Nauki I Sztuki przeprowadziliśmy warsztaty z tworzenia kokedam, czyli „wiszących ogrodów”, które cieszyły się bardzo dużą popularnością.

Organizujemy własne wydarzenia, na spotkaniu z mgr Emilią Wysocką poznawaliśmy świat mikrofotografii. Przy użyciu sprzętu naukowego – mikroskopu, zobaczyliśmy niesamowicie barwne i artystyczne obrazy. W ramach „miesiąca wiedzy o autyzmie” zorganizowaliśmy spotkanie z dr Anetą Wojciechowską otwarte dla wszystkich zainteresowanych.

Chętnie promujemy naszą uczelnię. Razem z Sekcją Badań Podwodnych pojawiliśmy się na Pyrkonie. Na tę okazję zbudowaliśmy własnego smoka!

Rozpoczęliśmy również współpracę z Komunikatorium, w ramach którego odbywają się spotkania i wystawy łączące naukę, sztukę oraz kulturę. Łączymy wolność sztuki ze skrupulatnością nauk ścisłych i przyrodniczych. Uważamy, że ta niezwykła kombinacja budzi ciekawość i zaangażowanie w odbiorcach; pobudza ich kreatywność, a także popularyzuje naukę. Jesteśmy świeżo założoną sekcją i planujemy znacznie poszerzyć naszą działalność!
CO DALEJ?
Naszym celem jest przede wszystkim stworzenie interdyscyplinarnej przestrzeni pozwalającej na wymianę myśli, pomysłów, pasji pomiędzy studentami złączonymi zamiłowaniem do nauki oraz sztuki. W najbliższym czasie zamierzamy kontynuować propagowanie nauki poprzez sztukę na różnych wydarzeniach takich jak: Noc Naukowców, Noc Biologów, Festiwal Nauki i Sztuki i Fascynujący Dzień Roślin oraz wiele innych. Będziemy organizować spotkania i warsztaty z ciekawymi osobami na pograniczu tych dziedzin. W planach mamy również przygotowanie wystaw i konkursów na prace artystyczne inspirowane przyrodą. W bardziej naukowym aspekcie ciekawią nas biomateriały i naturalne barwniki. Jednym z naszych celów jest współpraca zarówno w obrębie KNP jak i ze studentami Uniwersytetu Artystycznego w ramach wspólnych projektów. Naszym kolejnym pomysłem jest rozwój umiejętności projektowania grafik i rycin, które wzbogacą zarówno artykuły naukowe jak i prezentacje. Jesteśmy otwarci również na inne pomysły!
KOGO SZUKAMY?
Uważamy, że aby tworzyć sztukę, nie trzeba posiadać wybitnych umiejętności – jej istotą jest pomysł, inspiracja, przekaz, a także zaangażowanie. Naszą działalność kreatywną łączymy z nauką – twierdzimy, że w biologii, nawet tej molekularnej, można znaleźć wspaniałe i prowokujące do refleksji inspiracje. Jeśli jesteś osobą, która dzieli nasze przekonania, ma głowę pełną pomysłów – zarówno tych artystycznych jak i naukowych – albo po prostu chce się zaangażować w coś nietypowego, to zapraszamy do kontaktu!