
Sekcja Kultur in Vitro
Kierownik: Oskar Kamiński
oskkam@st.amu.edu.pl
Opiekun: dr. Artur Trzebny
arturtrzebny@amu.edu.pl
Historia Sekcji
Sekcja Kultur In Vitro KNP powstała i kontynuuje swoje działania od 2006r. Ideę założenia sekcji zaszczepiła dr Maria Katarzyna Wojciechowicz, stając się tym samym pierwszą opiekunką SKiV. Z nastaniem 2024 roku jej rolę przejął dr Artur Trzebny, pełniącym swego czasu funkcję kierownika.
Od początków działalności sekcji, głównym obiektem badań były i nadal są rośliny owadożerne. Dziś w zbiorach SKiV znajdują się rośliny należące do rodzajów: Sarracenia sp., Pinguicula sp., Drosera sp., Dionaea sp. i Aldrovanda. Jak sama nazwa wskazuję badania prowadzone są pod kątem i z wykorzystaniem technik in vitro, czyli intensywnego wegetatywnego rozmnażania roślin w aseptycznych, w pełni kontrolowanych warunkach.
Działalność
Głównym obszarem działań SKiV jest udoskonalanie oraz wprowadzanie nowych technik w celu wydajniejszego mikrorozmnażania roślin jak również wprowadzania do kultur in vitro nowych gatunków. Jednak nasza działalność nie kończy się tylko za laboratoryjnymi drzwiami. Ważnym aspektem funkcjonowania sekcji jest popularyzacja nauki z zakresu kultur in vitro szerszej publiczności, wliczając w to grono najmłodszych przyszłych naukowców.




Sekcja będzie idealnym miejsce dla osób pragnących poczucia większej niezależności jak również pewności w pracy laboratoryjnej. Chcących posiąść lub udoskonalić umiejętność pracy w warunkach sterylnych z kulturami in vitro, a przede wszystkim zafascynowanych roślinami, pasjonatów nauki. Od przyszłych członków oczekujemy zaangażowania oraz odpowiedzialności, w końcu biorą oni pod opiekę żywe organizmy.