Sekcja Biologii Sądowej
Kierownik: Aleksandra Wyszyńska
alewys6@st.amu.edu.pl
Opiekun: prof. UAM dr hab. Szymon Konwerski
szymkonw@amu.edu.pl
Historia
Historia Sekcji Biologii Sądowej to opowieść pełna pasji, zaangażowania i przygód w świecie nauki i kryminalistyki. Wszystko zaczęło się od niewielkiej grupy studentów, którzy postanowili zgłębiać tajniki biologii sądowej i dzielić się swoją wiedzą z innymi. Od tamtego czasu Sekcja stała się stałym elementem akademickiej sceny, edukując i inspirując swoich członków oraz społeczność podczas wydarzeń takich jak Festiwal Nauki i Sztuki czy Noc Biologów.
Sekcja Biologii Sądowej została założona z początkiem roku akademickiego 2012/2013 przez Dawida Drzazgę i Martę Kasprzak. Od początku istnienia sekcji opiekunem jest dr hab. Szymon Konwerski.
Z myślą o zbliżających się wydarzeniach popularnonaukowych powstały trzy warsztaty, które przez wiele lat były częścią wszystkich festiwali:
CS I – Antropologia Sądowa (proces zbierania śladów i analizy stanu kości)
CS II – Entomologia Sądowa (zbieranie i preparowanie owadów nekrofilnych)
CS III – Genetyka Sądowa (izolowanie własnego DNA)
Sekcja nie ograniczyła się jednak tylko do organizowania warsztatów. Zaczęliśmy odławiać owady nekrofilne na Morasku, preparować je i oznaczać. Tym sposobem powstała wymarzona kolekcja dydaktyczna, którą nadal możemy używać do edukacji młodszych pokoleń.
Powstały też pierwsze projekty naukowe: Kaszuba pod lupą (o gęstości listewek papilarnych), Entomofauna Moraska i projekt mikrobiologiczny.
Realizowane projekty naukowe przyniosły ze sobą liczne udziały w konferencjach naukowych, a nawet organizowanie V Ogólnopolskiej Studenckiej Konferencji Kryminalistycznej 50 twarzy zbrodni (7 – 9 grudnia 2018 r.).
Ważnymi momentami w historii Sekcji było uzyskiwanie dofinansowań na realizację projektów naukowych, takich jak: Kowadło 2.0 (Analiza porównawcza flory bakteryjnej skóry palca i z odcisku pozostawionego na przedmiocie dla celów kryminalistycznych) oraz Study@Research (Materiał śladowy w badaniach kryminalistycznych – porównanie wydajności metod izolacji DNA oraz determinacja profilu genetycznego przy zastosowaniu sekwencjonowania kolejnej generacji). Oprócz tego uzyskaliśmy dofinansowanie w ramach Kowadło 2.0 na realizację projektu popularnonaukowego – podcastu „CSI Kryminalne Zagadki Wydziału Biologii”. Sekcja wzięła dwa razy udział w podcaście Biosfera w radio Afera, ale również wystąpiła w ramach cyklu „Tu dzieje się Nauka”.
Nasze Działania!
Sekcja Biologii Sądowej jest grupą studentów zainteresowanych zastosowaniem nauk biologicznych w procesach prawnych i kryminalistyce. Działalność sekcji może obejmować szereg różnorodnych działań, które mają na celu pogłębianie wiedzy z zakresu biologii sądowej, rozwijanie umiejętności praktycznych oraz promowanie nauki w środowisku akademickim. Poniżej opisano kilka kluczowych obszarów działalności sekcji biologii sądowej:
-
Antropologia:
– daktyloskopia (metody, wady/zalety, wiarygodność)
– badanie kości (ustalanie wieku, płci, wad, obrażeń)
– antropometria w biologii sądowej
– odtwarzanie twarzy na podstawie budowy czaszki (Superprojekcja i metoda Gierasimowa)
-
Entomologia :
– zróżnicowanie nekrofauny zwłok
– zależności między temperaturą/wilgotnością a rozwojem owadów
– ustalanie PMI (postmortem interwal)- szacowanie czasu zgonu na podstawie rozwoju owadów na ciele
-entomotoksykologia – możliwości, zastosowania, wpływ toksyn/narkotyków na rozkład
-
Genetyka:
– metodami ustalania pokrewieństwa oraz sekwencjonatory;
– metodami izolacji i przechowywania DNA z różnych tkanek (zwierzęcych/roślinnych)
– barcoding-iem i markerami oraz ich znaczeniem w biologii sądowej
– przygotowanie wyizolowanego DNA do PCR-u
-biochemią
-toksykologią sądową
-
Botaniką:
– palinologią (metody, zastosowanie, wiarygodność)
– roślinami jako dowód w sprawach karnych (narkotyki i nie tylko)
-
Mikrobiologia/Wirusologia:
– bakterie i wirusy, jako bronie biologiczne
– metody wykrywania/oznaczania/zwalczania bakterii/wirusów
– osobnicza flora bakteryjna (próba odpowiedzi na pytanie czy każdy człowiek ma osobniczą florę bakteryjną, np. na skórze)
-
Fizyka:
– broń palną i białą
– mechanika i dynamika strzału
– ślady krwawe



