
Sekcja Behawiorystyczna
Kierownik: Milena Patan
milpat@st.amu.edu.pl
Opiekun: prof. UAM dr hab. Bożena Sikora
boszka@amu.edu.pl
Historia Sekcji
Sekcja Behawiorystyczna została założona na początku 2020 roku przez Oskara Kołackiego, jednak podobnie jak w przypadku innych sekcji, jej działalność została częściowo zawieszona w związku z wybuchem pandemii COVID-19 i przejściem na nauczanie w formie zdalnej. Od początku opiekunem sekcji była prof. UAM dr hab. Bożena Sikora. W czerwcu 2022 roku kierownictwo przejęła Milena Patan. W 2023 roku Sekcja Behawiorystyczna była jedną z najbardziej licznych spośród Koła, licząc sobie wówczas 28 aktywnych członków.

Nasze Badania!
Na przestrzeni lat członkowie sekcji wygrywali granty IDUB oraz realizowali własne, studenckie projekty badawcze. Do największych osiągnięć/realizowanych projektów należą:
– 2020/2021 – Study@Research – kierownik: Oskar Kołacki – „Ekologia obrzydzenia – wpływ obecności kleszczy z rodzaju Ixodes oraz strzyżaków jelenich z rodzaju Lipoptena na zagęszczenie występowania zwierząt roślinożernych średniej i małej wielkości na terenach podmiejskich”
– 2021/2022 – studencki projekt sekcji – „Wpływ neotenicznych cech morfologicznych oraz behawioru w pierwszym kontakcie na szanse adopcji u psów w poznańskim schronisku dla zwierząt”
– 2022/2023 – AdvancedBestStudent Grant – kierownik: Milena Patan – „Porównanie stylów uczenia się i umiejętności wyciągania wniosków przez psy w liniach hodowlanych border collie (Canis lupus familiaris)”
– 2023/2024 – Study@Research – kierownik: Milena Patan – „Roztocze dutkowe (Acariformes: Syringophilidae) pasożytujące na ptakach szpakowatych (Passeriformes: Sturnidae): geneza fauny i wzajemne relacje w układzie pasożyt żywiciel”
– 2023/2024 – AdvancedBestStudent Grant – kierownik: Wiktoria Gromadecka – „Wpływ odwiedzających na dobrostan psychiczny szympansów żyjących w ogrodzie zoologicznym w Warszawie”
– 2023/2024 – AdvancedBestStudent Grant – kierownik: Maciej Grobelski – „Czy pijawki z rodzaju Hirudo mają zdolność rozpoznawania i preferowania rodzaju krwi? – analiza pokarmowa i jej potencjalne wykorzystanie”
– 2024 – studencki projekt sekcji finansowany przez Kowadło 2.0 – „Martwe piękno – sztuka preparacji organizmów”






Członkowie naszej Sekcji wielokrotnie prezentowali wyniki swoich badań na konferencjach o charakterze ogólnopolskim oraz międzynarodowym.





Działalność popularnonaukowa
Oprócz działalności badawczej regularnie dbamy o poszerzanie naszej wiedzy m.in. poprzez organizowanie wykładów prowadzonych członków naszej sekcji (i nie tylko!), dotyczących tematów, w których się specjalizują.

Aktualnie do naszej Sekcji należą specjaliści od psów, kotów, szczurów, naczelnych, ptaków, pijawek, owadów eusocjalnych i wielu innych grup zwierząt.
Poza próbą poznania relacji między różnymi czynnikami, a zachowaniem, prężnie działamy w zakresie popularyzacji nauki. Przygotowujemy zajęcia na takich wydarzeniach jak Noc Naukowców, Noc Biologów, Poznański Festiwal Nauki i Sztuki, wykłady Uniwersytetu III Wieku, Uniwersytetu Dziecięcego, a także odwiedzamy z zajęciami szkoły podstawowe i średnie. Nasze wykłady o komunikacji psów przyciągają setki osób, a warsztaty pozwalają uczestnikom poznać żywe zwierzęta, których często w życiu nie mieli możliwości zobaczyć. Dodatkowo staramy się tworzyć zajęcia, które zapadają w pamięć – polegające na dużej interakcji z uczestnikami, przy jednoczesnym pogłębianiu ich wiedzy. Prowadzone przez nas zajęcia obejmują tematykę:
– Komunikacji psów
– Owadów społecznych
– Wpływu pasożytów na zachowanie gospodarza
– Przystosowań pasożytów do życia na określonym gospodarzu
– Wykorzystania zwierząt w medycynie i terapii
– Adaptacji behawioralnej i morfologicznej do środowiska i sposobów przetrwania
– Sieci zależności między organizmami
– Adaptacji w budowie aparatu gębowego do sukcesu w zdobywaniu pożywienia
– Budowania relacji i społeczności w świecie zwierząt
– Komunikacji zwierząt wodnych
– Tu może się znaleźć wymyślony przez Ciebie temat! 🙂
POSŁUCHAJ NAS!
Członkowie naszej sekcji dzielą się również swoją wiedzą szerszej publiczności w internecie, czy w radiu.
To dla was! Każdego roku staramy się organizować sekcyjne spotkania integracyjne, a także wyjścia do muzeów, czy na zoologiczne eventy na terenie Poznania.


Sekcja Behawiorystyczna to przede wszystkim ludzie, którzy ją tworzą. Dlatego szczególnie mocno zależy nam na budowaniu przyjaźni, współpracy i wspólnych wspomnień.
Wśród naszych członków znajdują się studenci doświadczeni w takich działaniach jak: składanie projektów grantowych, prowadzenie własnych badań, prezentowanie na konferencjach, pisanie publikacji, przygotowywanie wykładów i warsztatów, czy organizowanie wyjazdów. Dzięki temu zawsze możesz liczyć na wsparcie starszych kolegów – czy to merytoryczne, czy psychiczne 🙂
Jeśli jesteś zainteresowany tematyką behawioru, czy zwierząt – zapraszamy! W naszej Sekcji zajmujemy się szeroką tematyką, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Staramy się również wspierać i pokazywać nowe ścieżki tym, którzy jeszcze nie mają sprecyzowanych zainteresowań, czy pasji.
Jeśli podoba Ci się perspektywa pracy w grupie nad pomysłami, na które masz wpływ – zapraszamy. Nasze drzwi są otwarte dla wszystkich 🙂